Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Podpolianske osvetové stredisko
http://www.vucbb.sk

Ako spievať ľudové piesne?

Ako spievať ľudové piesne?

Obálka knihySpev už dávno nie je prirodzenou súčasťou každodenného života, spevná aktivita ľudí je prevažne veľmi obmedzená, podobne ako repertoár ľudových piesní u detí a mládeže. Na Slovensku pracuje množstvo umeleckých škôl, kde majú deti možnosť osvojiť si hru na rôznych ľudových hudobných nástrojoch, na tanečných odboroch sa vyučuje ľudový tanec, no interpretácii ľudových piesní sa pedagógovia stále venujú len okrajovo. Aj v mnohých folklórnych kolektívoch je príprava interpretov po speváckej stránke len druhoradá záležitosť. V mnohých ľuďoch je totiž dlhodobo zakorenený názor, že nie každý sa dokáže prejaviť ako tanečník, nie každý vie hrať na hudobnom nástroji, no spievať vie každý, to je človeku "dané". Každý človek má dar spievať, lenže ak hlasivky neprecvičujeme v plnom rozsahu a znení, ľudský hlas sa nemá ako prejaviť, a tak sa rok čo rok zvyšuje počet "nespevákov".

Prvoradou úlohou pri práci s ľudovými piesňami je preniesť ich z prirodzeného prostredia, respektíve z archívneho záznamu, na scénu tak, aby sa z ich výpovednej hodnoty i pri vyššej štylizácii ubralo čo najmenej. K tomuto procesu sú nutné mnohé informácie. Hľadať ich v teréne je dnes už veľmi náročné. Samotnému výskumu by malo predchádzať štúdium o genéze, klasifikácii, fungovaní piesní v prirodzenom prostredí a podobne, pretože čím viac o pesničkách vieme, tým dôveryhodnejšie ich dokážeme uviesť na scéne.

Niekoľko postrehov a poznatkov o interpretácii ľudových piesní i o ich živote v minulosti a dnes vám ponúka metodický materiál s názvom Ako spievať ľudové piesne? Adresovaný je spevákom a pedagógom ľudového spevu, učiteľom i vychovávateľom, ale ja verím, že si nájde cestu aj k viacerým záujemcom o tanečný či hudobný folklorizmus. Regióny môjho aktív - neho pôsobenia sú predovšetkým Liptov, Podpoľanie a oblasť Krupinskej planiny, preto je aj táto publikácia zostavená na príkladoch zo stredného Slovenska, s väčším akcentom na ženský vokálny prejav.

Mnohé analyzované javy bolo náročné sformulovať do písomnej podoby. Osobitnou súčasťou metodického materiálu je preto zvukový CD nosič s rozličnými ukážkami   speváckeho prejavu, ktoré dopĺňajú predkladaný text. Využila som snímky z vlastného terénneho výskumu a archívne nahrávky RTVS.

Veľmi si želám, aby všetky skromné skúsenosti, postrehy a zistenia, ku ktorým som počas niekoľkoročnej praxe dospela, boli dobrou a užitočnou pomôckou pre spevákov i "nespevákov", pretože ešte stále je čo objavovať, "oživovať" a ako povedal výnimočný interpret ľudových piesní a botanik Milan Križo:

"... našťastie je tu ešte dosť akoby "švihnutých" obdivovateľov ľudovej piesne, ale i odborne fundovaných jednotlivcov, ba aj skupín či inštitúcií. Títo neraz so skromnými prostriedkami a s ne malým úsilím zachraňujú tieto skvosty, prebúdzajú ich do nového života, hoci dnešné existenčné podmienky týchto našich "organizmov" sú skoro diametrálne odlišné od tých minulých, v ktorých vznikali a žili."

                                                                                                                       

Cena 10,- €                             Pri objednávke kníh na dobierku účtujeme poštovné a balné 3,50 €


 

webygroup

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár


6271202

Úvodná stránka