Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Podpolianske osvetové stredisko
http://www.vucbb.sk

Amfo 2018 - krajské kolo

Podpolianske osvetové stredisko poskytuje amatérskym fotografom metodickú pomoc, vzdelávacie krajské tvorivé dielne a súťaže. Prezentujeme ich tvorbu na autorských a kolektívnych výstavách. Pod záštitou Podpolianskeho osvetového strediska pracuje Fotoklub AMFO Zvolen a jeho členovia sa stretávajú dvakrát do mesiaca. Združujeme amatérskych fotografov z regiónu Zvolen, Detva, Krupina, ktorí sa každý rok zapájajú do celoštátnej postupovej súťaže AMFO, ktorá je určená deťom, mládeži a dospelým.

 

AMFO  2018

VYHODNOTENIE  KRAJSKÉHO KOLA FOTOGRAFICKEJ SÚŤAŽE

ÚVODNÉ SLOVO

AMFO 2018 – krajská súťaž a výstava amatérskej tvorby. Je to celoštátna postupová súťaž, ktorú vyhlasuje Národné osvetové centrum v Bratislave. Predchádzajú jej regionálne a krajské kolá. Pre oblasť Banskobystrického kraja organizuje krajskú súťaž Podpolianske osvetové stredisko Zvolen. Do súťaže sa prihlásilo 55 autorov. Z Banskej Bystrice 17 autorov s 29 fotografiami, z Rimavskej Soboty 2 autori so 16 fotografiami, z Lučenca 2 autori so 6 fotografiami, zo Zvolena 17 autorov s 24 fotografiami. Z Veľkého Krtíša sa nezúčastnil žiadny autor a zo Žiaru nad Hronom 17 autorov s 32 fotografiami. Kategória multimediálna prezentácia je zastúpená 5 autormi so 7 prezentáciami. Všetky ocenené fotografie a prezentácie postupujú do celoštátneho kola. Oceneným autorom blahoželáme a prajeme dobré umiestnenie v celoštátnom kole AMFO 2018.

 

autori do 16 rokov         čiernobiela fotografia

1. miesto nebolo udelené

2. miesto nebolo udelené

3. miesto nebolo udelené

Čestné uznanie nebolo udelené

 

autori do 16 rokov        farebná fotografia

1. miesto Naďa Čevelová, Banská Bystrica / Môj anjel strážny

2. miesto Sophia Šneková, Dolný Badín / Lumino

3. miesto Viktória Homolová, Stará Hora / Ťažká konkurencia

 

Čestné uznanie Matúš Starčok, Banská Bystrica / Slnko v korune

 

autori do 21 rokov         čiernobiela fotografia

1. miesto nebolo udelené

2. miesto nebolo udelené

3. miesto Marianna Borovová, Čierny Balog / Tváre vody

 

Čestné uznanie  Laura Féderová, Hriňová / Krv a mlieko

 

autori do 21 rokov        farebná fotografia

1. miesto Oliver Kuklovský, Banská Bystrica / Prázdno

2. miesto Ján Mihálik, Žarnovica / Nový domov, iný domov, Nové vzťahy, iné vzťahy

3. miesto Stanislav Duraj, Zvolen / Zuzi

 

Čestné uznanie Melánia Ďuríková, Horná Mičiná / Príbeh lásky

 

autori nad 21 rokov         čiernobiela fotografia

 

1. miesto Jaroslava Vyhnalová, Revúca / Emmi, Beky, Emma

2. miesto Ľubomír Penička, Pliešovce / Príbeh vežových hodín I., II., III.

3. miesto Lucia Blašková, Banská Bystrica / Pohľad do duše, Otec

 

Čestné uznanie   

Mariana Latináková, Heľpa / V notovej osnove

Anton Trebuľa – Kečkár, Hriňová / Pod ochranou, Keď človek umrie

 

autori nad 21 rokov        farebná fotografia

1. miesto Anton Trebuľa – Kečkár, Hriňová / Rybí bozk, Žabia galaxia

2. miesto Jaroslava Vyhnalová, Revúca / Spútaná

3. miesto Michal Bobák, Brezno / Mágia lesa

 

Čestné uznanie   

Alena Miklušová, Lučenec / Tiene

Vratko Boleslavský, Detva / Variácie

 

Multimediálna prezentácia

1.miesto Jana Jelšicová, Hronsek / Pierkavel Povojový a Majka Úhľadná, Prievozník, Tvor

2. miesto Andreas Dao, Banská Bystrica, Tomáš Biely, Hrochoť,

               Eva Hrušková, Klokoč / O červenej čiapočke a cudzincovi

3. miesto Eva Hrušková, Klokoč / Nemucha smrteľná

 

Čestné uznanie

Tomáš Biely, Hrochoť / Edgar Allan Poe: Život a dielo

Maroš Sucháč, Rimavská Sobota / Sen   

       

Porota: Ľubomír Vojtek, Karol Kobella, Roman Uhliar

 

Hodnotiace správy AMFO 2018

Ľubomír Vojtek

Pri hodnotení fotografických prác a multimediálnych prezentácií som si opäť uvedomil rozdiel v prístupe k tvorbe, berúc do úvahy množstvo stráveného času na ceste ku konečnému výsledku a čo všetko je potrebné urobiť pre dosiahnutie zámeru, ktorý chcem realizovať  a nakoniec prezentovať.

V prípade multimediálnych prezentácií a krátkych filmov bolo potrebné stráviť pri ich tvorbe hodiny, týždne, možno mesiace (to už tak býva), aby nakoniec vznikol 3 - 4 minútový film. Autor nosil v sebe myšlienku už nejaký ten piatok predtým a rozmýšľal, „čakal“ na nápad, ako myšlienku čo najzaujímavejšie spracovať. A toto je presne to, čo my, diváci, nemáme pri zhliadnutí filmu cítiť. Ten dlhý technologický proces, kopec organizačného času a nekonečný rad zmien v prospech výsledku. Autor áno, je to jeho svet a musí to absolvovať. Absolvuje to kvôli sebe, samotnému dielku a absolvuje to kvôli nám. My nie. My si máme film pozrieť a buď sme sklamaní z nevydareného výsledku, alebo sa tešíme z pekného zážitku. A presne také boli ocenené animácie a prezentácie. Filmy boli nápadité, vtipné a výtvarne očarujúce. Počas tých niekoľkých minút sme sa mohli plne sústrediť, smiať sa, nevychádzať z úžasu, či venovať sa nastolenému problému bez toho, aby sme si uvedomovali zložitý proces tvorby.

Naše poďakovanie patrí Janke Jelšicovej za všetky jej súťažné príspevky, Evke Hruškovej, Andreasovi Daovi, Tomášovi Bielemu, Marošovi Sucháčovi.

Priznám sa, že pri prezeraní samostatných fotografií a fotografických súborov som mal úplne iné pocity. Akoby väčšina autorov tvorbe (ak sa to dá nazvať tvorbou) svojich výstavných diel nevenovala ani tie 3 – 4 minúty.

Autori majú od skončeného ročníka postupovej súťaže jeden rok času na to, aby sa kvalitne pripravili a vytvorili zaujímavé fotografie či hodnotné fotografické súbory. A my, porota, sa máme na tieto zaregistrované práce pozerať ako na to najlepšie, čo sa autorovi v priebehu uplynulého jedného roka podarilo zrealizovať. Nestačí len niečo cestou na výlet zaznamenať. Je potrebné sa na to, čo vidím, pozrieť cez objektív, posúdiť to a urobiť všetko pre to, aby to, čo vidím, som povýšil na fotografiu.

Ocenené fotografie, u ktorých sme takúto snahu autorov zaznamenali:

Stanislav Duraj (názov fotografie: Zuzi), Michal Bobák (Mágia lesa), Anton Trebuľa -  Kečkár (Bybí bozk, Žabia galaxia, Pod ochranou, Keď človek umrie), Vratko Boleslavský (Variácie), Jaroslava Vyhnalová (Spútaná), Lucia Blašková (Pohľad do duše, Otec), Sophia Šneková (Lumin), Meláni Ďuríková (Príbeh lásky).

Skutočnú fotografickú prácu v tom klasickom slova zmysle vidíme u Jaroslavy Vyhnalovej. Jej inscenované portréty dievčat sú ukážkou výbornej práce s modelom. Ich uveriteľný výraz, neprehnané kompozície a až profesionálne zvládnuté svetlo dokazujú, že poctivý prístup, remeselné zvládnutie a cit pre mieru sú stále základom dobrej fotografie. Nech už fotografujem čokoľvek.

 

Karol Kobella

Fotografia má ukázať svet „inými očami“, poukázať, upozorniť na niečo, alebo len tak prosto, potešiť. Autori, ktorí pristupujú „súťažne“ k možnosti prezentovať svoje diela mnohokrát nedokážu vybrať zo svojich archívov to, čo je pre nich naj a tak sa do súťaží dostávajú práce, ktoré nie celkom odzrkadľujú ich samotných a to, čo by radi nám prizerajúcim sa ukázali.

V Krajskom kole sa napriek tejto skutočnosti objavili práce, ktoré zaujali. Zaujali kreativitou aj technickou kvalitou. Nebolo ich veľa, ale už na prvý pohľad boli, ako sa povie o triedu lepšie a bolo poznať, kto sa fotografii venuje naozaj.

Zaujali ma portréty, taktiež krajinárska fotografia. Mladí autori zaujali netradičným pohľadom a kreativitou, čo je veľmi príjemné zistenie. Mladosť má byť radosť z nových nepoznaných vecí, bláznenie, pochabosť a to by som rád videl v prácach od mladých ľudí rád a viac. Dosť často sa objavujú depresívne a ťažké témy, to mi k mladým ľuďom nepasuje... mladosť je radosť. Dospeláci vložili do svojich prác svoje životné skúsenosti, cit a pokoru. U mnohých autorov sa objavil aj vlastný rukopis, čo je pozitívne zistenie, nakoľko vedieť rozpoznať autora je veľmi dôležité. Trochu mi chýbali kolekcie fotografii, čo je škoda, nakoľko prezentovať príbeh je taktiež veľká možnosť autora ukázať život v rôznych podobách. Architektúra taktiež, asi moc ľudí nenadchla, no možno o rok. Uvidíme.

Amfo je podujatie, v ktorom nie je zadaná téma a to dáva autorom nesmierne veľa možností tvoriť, premýšľat, vytvárať, realizovať svoje pocity, sny a tak ukázať niečo z vlastného sveta.

Tu by som rád poprosil všetkých autorov. Nebojte sa ukázať, to čo chcete a čo cítite, je to vaša jedinečná možnosť, čo však prináša aj zodpovednosť. Zodpovednosť v zmysle prístupu k vlastnej tvorbe. Mám na mysli tvorbu so zámerom, kvalitnú tlač, spracovanie a konečnú úpravu fotografií. Ocenil by som celkový komplexný prístup k možnosti prezentácie vlastnej tvorby, aj keď ide, ako by niekto mohol povedať o amatérsku tvorbu.

Veľmi ma potešila kategória multimediálnej prezentácie. Všetky práce, či už jednotlivcov, alebo skupinové, boli nesmierne kvalitné, kreatívne, vtipné, ale aj poučné. Zaujal ma nenásilný vplyv na diváka, dať mu možnosť zamyslieť sa nad mnohými skutočnosťami života.

Myslím, že tento rok bola kategória multimediálnej prezentácie o jeden krôčik pred fotografiou, čo síce nie je až tak dôležité, ale isto poteší a povzbudí do ďalšej práce. Rád by som potešil aj fotografov. Prial by som si, aby vás moje slová povzbudili a nakopli k novej tvorbe.

Prajem vám mnoho krásnych chvíľ v živote, plné tvorivosti z radosti.

 

Roman Uhliar

Tohoročná prehliadka krajskej fotosútaže priniesla pomerne vysokú úroveň fotografií hlavne v oblasti portrétu u autorov nad 21 rokov.

V súťaži mládeže do 16 rokov sme pravdupovediac nemali z čoho vyberať v oblasti čiernobielej fotografie, snáď to bude zapríčinené tým, že mládež často zvyknutá na fotografovanie smartfónom si vlastne asi neuvědomuje, že čb fotografia vôbec existuje. Zrejme to prichádza až vo vyššom veku, keď sa začnú venovať fotografovaniu dôkladnejšie a prichádzajú aj na iné, snáď alternativne výtvarné techniky.

V kategórii do 21 rokov bolo už cítiť určitý nárast kvalit, ale čb fotografia bola opäť trochu nevýrazná. V oblasti farebnej fotografie príjemne prekvapil Oliver Kuklovský s výraznými snímkami architektúry. Je vidieť, že autor sa tejto téme venuje programovo a poctivo hľadá svoje námety.

V kategórii nad 21 rokov už nastal výrazný vzostup kvalitných prác, hlavne sépiovo ladené portréty detí a mladých žien Jaroslavy Vyhnalovej pozitívne prekvapili svojou kvalitou technickou, kompozičnou aj výberom modelov. Hlavne portrét mladej Emmi mi pripomína nádherné portréty detí od Karola Plicku. Tá istá autorka dokázala, že vie fotografovať aj farebné portréty a zasahuje aj do oblasti multiexpozičného portrétu snimkou Spútaná. Dufam, že v budúcnosti sa s prácami tejto autorky ešte stretneme.

Vo farebnej fotografii tejto kategórie ma zaujal Anton Trebuľa - Kečkár svojim nežným Rybím bozkom. Autor patrí už tradične k veľmi výrazným autorom so svojskou poetikou v oblasti krajiny a portrétu.

Nádejný sa mi zdá aj pokus Michala Bobáka so snímkou Mágia lesa, škoda, že trochu pokazil krásnu atmosféru viditeľnými bleskami na pozadí stromov. Inak táto fotografia mohla patrit k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok videli v krajinárskej kategórii.

Niektorí autori nás odradili nevhodným pozadím, či výrezom inak veľmi nádejných snímkov, napríklad V tráve od Martina Valacha.

Fotografie hodnotím celkovo ako veľmi dobré a teší ma vzostupná kvalita hlavne v portrétnej a krajinárskej tematike.
V oblasti multimédií ma najviac zaujali nežne a vtipne i veľmi dobre technicky zvládnuté krátke animované filmy: Tvor, Prievozník, Pierkavec Povojový a Majka Uhľadná autorky Jany Jelšicovej. Dúfam, že o tejto veľmi talentovanej slečne ešte budeme v budúcnosti počuť. Vtipný aj vážny odkaz sme mohli vidieť aj vo filme O červenej čiapočke a cudzincovi, od kolektivu autorov: Andreas Dao, Tomáš Biely a Eva Hrušková.

 

Celoštátne kolo

Výstava: 9. – 24. 11. 2018, Galéria Mlyny, Nitra

Vernisáž 9. 11. 2018


 

AMFO 2018

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

webygroup

dnes je: 15.11.2018

meniny má: Leopold

podrobný kalendár


5511226

Úvodná stránka